8 Haziran 2016 Çarşamba

Fransiz MutfagiFransız MutfağıSöz konusu olan ‘yemek pişirme sanatı’ ise, dünya mutfakları arasında ilk sırayı alan mutfak, her zaman ‘Fransız Mutfağı’ olmuştur. Bu köklü mutfağın tarihi Ortaçağ'a kadar uzanır.

Özellikle Marie-Antoine Careme (1784-1833) gibi aşçıların ‘yüksek aşçılık sanatı’ tarzını geliştirmeleri, Fransız Mutfağının dünya literatüründe ayrıcalıklı bir yer edinmesini sağlamıştır.


İddialı Lezzetler: Fransız Mutfağı


Fransa mutfağında 1651, oldukça önemli bir tarihtir; zira "yüksek Fransız mutfağı" tanımı, bir yemek tarifleri kitabı ile bu tarihte başlıyor. Şef François Pierre, 1651 tarihinde "La Varenne" takma adıyla "Fransız Şef" (Le Cuisinier Français) isimli kitabını yayımlıyor. Hiç de sıradan olmayan bu kitap, 17. Yüzyıl'ın ikinci yarısında izleri günümüze dek süren mutfak devrimini başlatıyor. Denilebilir ki bu tarihten itibaren yemek pişirmek ve yemek yemek, karın doyurma ihtiyacından çıkıp amacı keyif almak olan sofistike bir düzeye doğru yelken açıyor. Şefin kitabının en önemli özelliği, eski mutfak geleneğini terk edip tamamen yeni bir mutfağı tanımlıyor olması. Le Cuisinier Français’den sonra yayımlanan eserler de -La Patissier Français (Fransız Tatlı/Pasta Şefi) ya da yazarı L.S.R. olarak bilinen ‘Rafine Ev Sahipliğinin Kitabı gibi- aynı vizyonu benimsiyor.


Şık, Nefis, Rafine ve Lüks


Günümüzde modern yemek akımlarını benimseyen aşçıların rehberi olmaya devam eden Fransız mutfağının şık ve nefis olması, asla bir tesadüfle açıklanamaz. Fransa’da "rafine yaşam endüstrisi", Kral XIV. Louis ve Ekonomi Bakanı Colbert’in katkılarıyla 1660-1715 senelerinde bir devlet politikası olarak gelişiyor. Bu da bu köklü mutfağı, rafine-lüks bir yaşamın doğal bir parçası haline getiriyor.İştah açıcı bir aperitif ile başlayan Fransız yemeği, arkasından alınan bir çorba ya da salata; ardından da et veya balık ile yapılmış özel soslu bir ana yemekle devam ediyor. Mutfağın ana unsurları arasında tatlı, şarap, peynir ve tereyağı, ilk sıralarda geliyor. Günümüzde türleri bini aşan Fransız peynirleri arasında "brie", "camembert" ve "roquefort" gibi türler, dünya pazarında da yoğun ilgiyle karşılanıyor. Fransa’nın çeşitli bölgelerine göre yemeklerde kullanılan ana ürünler, jambon ve av etleri gibi farklılıklar gösteriyor. Deniz kıyılarında midye, karides ve ıstakoz gibi kabuklu deniz ürünlerinin yanı sıra ringa, levrek ve dil balığı gibi türler de tercih ediliyor. Şarap ise Alsace, Bordeaux, Burgonya, Champagne, Korsika, Savoy, Loire, Provence gibi belli başlı bölgelerde üretiliyor.


Zengin Fransız KahvaltılarıFransız mutfağı denildiğinde ilk aklan gelen meşhur kruvasanlar, bu özel mutfağın kahvaltılarının da başlıca ürünlerinden birisini oluşturuyor. Ay şeklinde hazırlanan, bol tereyağlı ve tatlı bir çörek olan kruvasan, arasına peynir konularak yenildiği gibi nefis bir kahve eşliğinde sade olarak da tüketilebiliyor. Yumurta, şeker ve muhallebiden yapılan klasik Fransız tatlısı krem karamel; dana bonfilenin ortasından kesilerek hazırlanan "chateaubriand"; geleneksel bir Fransız yemeği olan ve Burgundy şarabında dinlendirilmiş sığır eti, havuç, mantar, sarımsak ve beyaz soğan eşliğinde pişirilen "boeuf bourguignon"; ızgara peynir ve jambon ile hazırlanan küçük bir sandviç türü olan "croque-monsieur"; yumurta beyazı, badem unu, toz şeker ve pudra şekeri ile hazırlanan geleneksel Fransız kurabiyesi makaron, Fransız Mutfağı’nın lezzetlerinden sadece birkaçı oluyor.


Knorr'un sizler için hazırladığı yüzlerce kolay ve nefis yemek tarifleri ve gastronomi dünyasına dair keyifli yazılar için mutlaka adresine bir göz atmalısınız.1 yorum: